Vyhledávání Menu

Zpěv chrámových sborů zazní během bohoslužby ke cti sv. Cecilie

V katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha bude emeritní arcibiskup z Kolína nad Rýnem kardinál Joachim Meisner sloužit 22. listopadu 2014 od 18.00 hodin mši svatou ke cti sv. Cecilie. Kardinál Duka během bohoslužby udělí čtyřem významným osobnostem Svatovojtěšské medaile a požehná základní kámen pro památník při budovaném Středisku míru v polské Osvětimi.

Při liturgii zazní „Missa elegans in D“ Jana Evangelisty Antonína Koželuha (1738–1814) v podání: Dagmar Vaňkátová – soprán, Eva Zbytovská – alt, Ondřej Šmíd – tenor, Jakub Hrubý – bas, Pražský katedrální sbor a orchestr, Josef Kšica – dirigent.

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP udělí také Svatovojtěšské medaile za neopominutelné dílo spojené s křesťanskými hodnotami čtyřem významným osobnostem. Prof. Jiřímu Slámovi udělí pražský arcibiskup zlatou Svatovojtěšskou medaili za celoživotní práci a zejména za studie věnované sv. Vojtěchovi, doc. Vratislavu Vaníčkovi udělí zlatou Svatovojtěšskou medaili za jeho práce zabývající se raně středověkými dějinami a zejména za nedávno vydanou knihu o sv. Václavu, dr. Janu Stříbrnému udělí stříbrnou Svatovojtěšskou medaili za celoživotní práci a zejména za zpracování martyrologia české církve a Julianu Golakovi udělí pražský arcibiskup stříbrnou Svatovojtěšskou medaili za rozvoj česko-polských vztahů a zejména za organizaci mnoha kulturních akcí v rámci festivalu Dny křesťanské kultury.

Ve dnech 21. až 23. listopadu se v Praze koná regionální konference Evropské unie seniorů, nad kterou převzal záštitu pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Pražský arcibiskup požehná v rámci bohoslužby ke cti sv. Cecilie kámen z benediktinského kláštera v pražských Emauzích (těžce poškozeného válečnými událostmi) určený pro památník při budovaném Středisku míru v polské Osvětimi. Posláním Střediska bude práce pro udržení a upevnění míru v Evropě i na celém světě, apoštolské požehnání mu již udělil papež Benedikt XVI. Křesťanští senioři z Prahy a okolí jsou na tuto mši sv. srdečně zváni. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 21. 11. 2014