Vyhledávání Menu

Zvonění připomene zavražděného kněze

 

Na důkaz soucitu s věřícími z francouzského města Rouen a ve vzpomínce na brutálně zavražděného francouzského kněze Jacquesa Hamela v Saint-Etienne-du-Rouvray se farnosti pražské diecéze v úterý 2. srpna 2016 v 15 hodin připojí k symbolickému rozeznění zvonů.


65746

Foto: AFP


Arcibiskupství pražské se tak připojuje k výzvě předsednictva České biskupské konference, které apeluje na kněze české a moravské církevní provincie, aby vzpomenuly nejenom na zavražděného francouzského kněze, ale aby také upozornily na také na skutečnost že "nešlo o výjimečný čin osamělého šílence, ale o čin, který jen dovršil stále narůstající počet útoků na křesťanské kostely, modlitebny a synagogy po celé Evropě", píší ve výzvě arcibiskupové Graubner a Duka. Pohřeb kněze je plánován na 2. srpna, české a moravské zvony se mají symbolicky rozeznít v den pohřbu v 15.00 hodin. "Hlas zvonů a modlitba je výrazem lítosti nad krutým činem, ale také apelem k míru a připomínkou umučení našeho Pána, v jehož náruči tento mučedník spočinul"dodávají biskupové. Kardinál Duka nadále odslouží v pražské katedrále za zavražděného kněze v pondělí 1. srpna zádušní mši. 

Brutální čin se odehrál v na severu Francie, v rouenské arcidiecézi ve farnosti Saint-Étienne-du-Rouvray. P. Hamel byl v době činu již 10 let v důchodu a na mši zastupoval svého kolegu. Útočníci vážně zranili i řádovou sestru.

Další odkazy:
Kardinál Duka odsoudil útok na francouzský kostel
Islámský stát se přihlásil k útoku na kostel ve Francii (ČTK)
Barbarský čin, reagoval Vatikán na útok ve Francii. Papež je zděšen (ČRo)
Život zavražděného kněze Jacquesa Hamela (Církev.cz)
Ekumenická rada církví kondoluje k smrti P. Jacquesa Hamela
Mše svatá za francouzského kněze a další oběti vražd29. 07. 2016