Vyhledávání Menu

Zvony uctí památku padlých vojáků

V návaznosti na doporučení vlády se 10. července 2014 ve 12.00 hodin rozezní na tři minuty zvony kostelů včetně zvonů katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha jako symbol uctění památky našich vojáků, kteří v Afganistánu položili své životy ve jménu pomoci bližnímu a boje za demokracii a svobodu.

Pražský arcibiskup a předseda České biskupské konference kardinál Dominik Duka rovněž vyzval k tomu, aby se v kostelích po celé zemi v nejbližší době konaly modlitby za zemřelé vojáky a prosby za uzdravení raněného vojáka. Kardinál Duka jako předseda ČBK také vyjádřil hlubokou a upřímnou soustrast všem blízkým padlých českých vojáků, kteří se v Afghánistánu stali cílem sebevražedného atentátníka.

Zvoníci Svatovítské katedrály rozhoupají minutu před polednem zvon Josef, který se používá ke zvonění při úmrtí. Ve 12.00 se zvonem Jan Křtitel připojí ke zvonění všech ostatních kostelů a zvuku sirén.

Čtyři vojáci zahynuli 8. července při patrole v okolí základny Bagrám v Afganistánu. Pátý byl těžce zraněn, prodělal zatím dvě operace a zůstává ve vážném stavu v nemocnici. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 09. 07. 2014