Letní housle na Fortně

Fortna – Klášter Hradčany, Hradčanské nám. 3., Praha 1

Sólové housle Romana Patočky rozezní kostel sv. Benedikta v hradčanském klášteře Fortna. V srpnovém večeru se potkávají stará hudba s moderní, interpret s posluchači a člověk s místem.

Fortna je klášter bosých karmelitánů otevřený pro veřejnost. Nachází se v horním rohu Hradčanského náměstí nad Radnickými schody. Fortna nabízí duchovní a vzdělávací program i možnost jen tak pobýt na místě, kde se po staletí protínala horizontála hmoty s vertikálou ducha. Probíhají tu vícedenní kurzy i kratší akce, ve všední dny je také pravidelně otevřeno pro všechny, kdo se chtějí jen tak na chvíli zastavit v celodenním shonu. Více na www.fortna.eu

Roman Patočka patří mezi výjimečné osobnosti mladé generace sólistů. Po absolvování Pražské konzervatoře (Dagmar Zárubová) a Akademie múzických umění (Ivan Štraus) prohluboval své znalosti na hudebních institucích v zahraničí – v Utrechtu (KeikoWataya), v Lübecku (Shmuel Ashkenasi). Během studií se účastnil mistrovských kurzů s předními interprety současnosti: mezinárodní hudební akademie v Montpelliér (Ruggiero Ricci, Stephen Shipps), v Semmeringu (Hagai Shaham), v Ravinii (Menahem Pressler, Miriam Fried), v Berlině (Gidon Kremer, Daniel Barenboim) a v Keshet Eilonu (Ida Haendel, Shlomo Mintz, Georgy Pauk, Vadim Gluzman). V roce 2009 získal koncertní diplom u Stefana Picarda (Hochschule für Musik Hanns Eisler Berlin). Druhou cenu a čtyři zvláštní ocenění získal na soutěži Pražského jara (2003). Stal se laureátem významných mezinárodních soutěží: Leopolda Mozarta v Augsburgu, Pablo de Sarasate v Pamploně, Václava Humla v Záhřebu, Flame v Paříži a Maxe Rostala v Berlíně. Roman Patočka vystupuje s renomovanými orchestry v České republice i v zahraničí. Více zde.

Co zazní

J.S.Bach : Preludium E dur

E.Ysäye : Sonáta č.2, op.27 (Obsession; Prelude, Malinconia, Danse des Ombres, Sarabande, Les furies)

P.Ben – Haim : Sólová sonáta op.44 (Allegro energico, Lento e sotto voce)

J.S. Bach : Chaconne d moll z Partity č.2 BWV 1004